Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cóż to było za okienko transferowe! Chyba nigdy wcześniej Leeds United nie było tak aktywne na rynku transferowym jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach. Dość powiedzieć, że do klubu na przestrzeni ostatnich 120 dni dołączyło aż 15 zawodników, a ubyło aż 18! Przyznać trzeba, że po przejęciu klubu i zatrudnieniu najpierw Davida Hockadaya, a później odpowiedzialnego za kwestie transferów Nicola Salerno, właściciel United Massimo Cellino poświęcił mnóstwo czasu na stworzenie nowej jakości w United! Jednak nie sam czas spędzony na wyszukiwaniu i kontraktowaniu nowych twarzy na Elland Road jest największą nowością jaką kibicom Pawi przyniosło to okienko transferowe. W ostatnich latach najpierw Ken Bates, a później GFH Capital przyzwyczaili fanów The Whites do skromnego wydawania pieniędzy na nowe nabytki, a kolejni menedżerowie zazwyczaj po dokonaniu pierwszego/pierwszych transferów otrzymywali informacje, że kolejne transakcje będą możliwe po sprzedaży jakiegoś zawodnika. Tym razem Cellino zapowiedział, że nie musi sprzedawać swoich najlepszych piłkarzy, natomiast przystąpił do mozolnego procesu czyszczenia klubowej listy płac ze zbędnych wydatków, aby w ten sposób uwolnić środki niezbędne m.in. na wzmocnienie składu. Tego obrazu nie mąci nawet sprzedaż najlepszego piłkarza zeszłego sezonu i kapitana drużyny czyli Rossa McCormacka, który z Leeds odszedł na własne życzenie. Leeds zaś wydało na nowych piłkarzy tyle ile w ciągu ostatnich kilku sezonów!

Przechodząc jednak do sedna. Poniżej znajdziecie pełną listę 15 zawodników pozyskanych przez Pawie w letnim okienku transferowym, a są to:

Adryan – roczne wypożyczenie z opcją pierwokupu;

Nicky Ajose – transfer definitywny, kontrakt zawarty na 3 lata;

Marco Antenucci - transfer definitywny, kontrakt zawarty na 2 lata;

Giuseppe Bellusci – pierwotnie roczne wypożyczenie z opcją pierwokupu, następnie transfer definitywny, kontrakt zawarty na 4 lata;

Zan Benedicic - roczne wypożyczenie z opcją pierwokupu;

Gaetano Berardi - transfer definitywny, kontrakt zawarty na 2 lata;

Tommaso Bianchi - transfer definitywny, kontrakt zawarty na 3 lata z opcją przedłużenia na kolejny rok;

Liam Cooper - transfer definitywny, kontrakt zawarty na 3 lata;

Souleymane Doukara - pierwotnie roczne wypożyczenie z opcja pierwokupu, następnie transfer definitywny, kontrakt zawarty na 3 lata;

Dario Del Fabro - roczne wypożyczenie z opcją pierwokupu ;

Brian Montenegro - roczne wypożyczenie z opcją pierwokupu;

Billy Sharp - transfer definitywny, kontrakt zawarty na 2 lata;

Marco Silvestri - transfer definitywny, kontrakt zawarty na 4 lata;;

Casper Sloth - transfer definitywny, kontrakt zawarty na 3 lata;

Stuart Taylor - transfer definitywny, kontrakt zawarty na rok;

Wśród wyżej wymienionych 15 piłkarzy jest tylko 4 Anglików (Sharp, Ajose, Taylor i Cooper), 1 Brazylijczyk (Adryan), 1 Szwajcar (Berardi), 1 Francuz (Doukara), 1 Paragwajczyk (Montenegro), 1 Słoweniec (Benedicic) i 1 Duńczyk (Sloth) i 5 Włochów (Silvestri, Bianchi, Bellusci, Antenucci i Del Fabro). Jeśli chodzi o ligi, z których przyszli poszczególni zawodnicy to zdecydowany prym wiedzie liga włoska, z której przybyło aż 10 zawodników, 4 piłkarzy przybyło z innych klubów ligi angielskiej, a 1 z ligi duńskiej. Ciekawie wygląda informacja, że średnia wieku pozyskanych latem piłkarzy wynosi zaledwie 23 i pół roku. W większości przypadków nie zostały podane kwoty, za które piłkarze zmieniali barwy klubowe, jednak z różnych źródeł uzyskać można te informacje, i np. zdaniem portalu transfermarkt.co.uk najdroższym letnim nabytkiem Pawi jest Giuseppe Bellusci, który miał kosztować około 2 milionów 600 tysięcy funtów, wydaje się, że drugim najdroższym piłkarzem sprowadzonym tego lata jest Souleyman Doukara, który mógł kosztować około miliona funtów, zdaniem Yorkshire Evening Post Billy Sharp miał kosztować Pawie około 800 tysięcy funtów, podobne pieniądze zapłacono kolejno za Caspera Slotha (704 tysiące funtów), Liama Coopera (około 750 tysięcy funtów) i Mirco Antenucciego (około 660 tysięcy funtów), około pół miliona funtów kosztował pozyskany z Chievo Marco Silvestrii, nieco ponad 150 tysięcy funtów zapłacono Peterborough za NIckyego Ajose, a niecałe 100 tysięcy funtów za Gaetano Berardiego, Styuart Taylor i Tommasso Bianchi nie kosztowali nic, gdyż dysponowali swoimi kartami zawodniczymi. Przyjmując, że podane wyżej kwoty są prawidłowe (jak już wcześniej wspomniałem nie są to kwoty podawane oficjalnie) stwierdzić należy, że wszystkie letnie nabytki kosztowały Leeds United blisko 7 i pół miliona funtów, a pamiętać należy, że wykupienie kart zawodniczych piłkarzy wypożyczonych obecnie do klubu z Elland Road również będzie nie mało kosztować, np. taki Adryan ma kosztować około 3 milionów funtów w lecie przyszłego roku.

Jak zostało już wcześniej wspomniane szeregi Leeds United na przestrzeni ostatnich miesięcy opuściło 18 zawodników, z których 4 zostało sprzedanych (McCormack, Smith, Lees i Poleon) a 14 odeszło na zasadzie wolnego transferu, części z nich skończyły się kontrakty, zaś część z nich zgodziła się na skrócenie umów za porozumieniem stron. Pełna lista zawodników, którzy odeszli z Elland Road znajduje się poniżej:

Gboly Ariyibi – koniec kontraktu (obecnie Chesterfield);

Jamie Ashdown - koniec kontraktu (obecnie Crawley Town);

El Hadji Diouf - koniec kontraktu;

Michael Brown - koniec kontraktu (obecnie Port Vale);

Adam Drury - koniec kontraktu;

Paul Green - koniec kontraktu (obecnie Rotherham United);

Paddy Kenny – zwolniony z kontraktu za porozumieniem stron ;

Simon Lenighan - koniec kontraktu (obecnie Harrogate Town);

Lewis Turner - koniec kontraktu (obecnie Harrogate Town);

Nathan Turner - koniec kontraktu (obecnie Bradford Park Avenue);

Lee Peltier - zwolniony z kontraktu za porozumieniem stron (obecnie Huddersfield Town);

Danny Pugh - koniec kontraktu (obecnie Coventry City);

Luke Varney - koniec kontraktu (obecnie Blackburn Rovers);

Marius Zaliukas - zwolniony z kontraktu za porozumieniem stron (obecnie Glasgow Rangers);

Tom Lees – sprzedany do Sheffield Wednesday;

Ross McCormack - sprzedany do Fulham;

Dominic Poleon - sprzedany do Oldham Athletic;

Matt Smith - sprzedany do Fulham.

Jak widać tylko3 piłkarzy, którzy latem opuścili Leeds United dotychczas nie znalazło sobie nowego pracodawcy (Diouf, Kenny i Drury), natomiast pozostali piłkarze już występują w nowych barwach. Podobnie jak to ma miejsce przy transferach do klubu, tak i w przypadku zawodników, którzy zostali sprzedani do publicznej wiadomości nie zostały podane kwoty transferowe, jednak z niepotwierdzonych źródeł wywnioskować można, że Fulham za Rossa McCormacka zapłaciło blisko 10 i pół miliona funtów (co jest rekordowym transferem pomiędzy klubami Championship), zaś za Matta Smitha niespełna 600 tysięcy funtów, Dominic Poleon kosztował Oldham Athletic około 100 tysięcy funtów, a Tom Lees przeniósł się do Sheffield Wednesday za około 200 tysięcy funtów. Wynika z tego, że dzięki sprzedaży piłkarzy tego lata do klubowej kasy Leeds United wpłynęło około 11 milionów i 300 tysięcy funtów. Średnia wieku piłkarzy, którzy opuścili tego lata Elland Road wynosi 27,8 lat.

Podsumowanie:

Kiedy władzę w klubie przejął Massimo Cellino oczywistym stało się, że kibiców Leeds United czeka cos zupełnie innego niż to do czego zdążyli się przyzwyczaić na przestrzeni ostatnich lat. Nie można więc się dziwić, że fani Pawi dużo obiecywali sobie po letnim okienku transferowym. Spodziewano się, że lubujący się w młodych piłkarzach Cellino znacznie odmłodzi kadre United i przyznać trzeba, że to się udało, przypomnieć wystarczy średnią wieku piłkarzy, którzy przyszli do Leeds – 23,5 i tych, którzy z Leeds odeszli – 27,8 i jasno stwierdzić można, że drużyna przez ostatnie miesiące odmłodniała średnio o 4 lata. Spodziewano się również, że znaczna część zaciągu piłkarzy pochodzić będzie z Półwyspu Apenińskiego i to również się potwierdziło (aż 10 piłkarzy ostatnio reprezentowało barwy klubów z Italii). Jednak przyznać trzeba, że oprócz faktu, że to właśnie na rynku włoskim najlepsze rozeznanie mają znany zarówno Cellino jak i wspomnianemu wcześniej Salerno duży wpływ na wybór piłkarzy z tamtejszych lig miał fakt, że są oni zwyczajnie tańsi od piłkarzy z Wysp Brytyjskich. To właśnie z powodu zbyt wygórowanych wymagań finansowych zawodników nie udało się doprowadzić do końca transferów Kierana Agarda, Fedrico Vivaniego i Fredericka Sorensena, czyli piłkarzy, którzy mogliby znacznie wzmocnić klub z Elland Road. Nie można jednak dziwić się decyzjom podejmowanym przez Massimo Cellino, gdyż Włoch po obejrzeniu ksiąg rachunkowych musiał szukać oszczędności i jako pierwszy podstawowy cel obrał wyprostowanie finansów klubu, a co za tym idzie tworzenie kolejnych kominów finansowych w postaci słono opłacanych zawodników nie mogło wchodzić w grę. Wygląda więc na to, że większość celów postawionych przed Leeds United przed otwarciem okienka transferowego została osiągnięta, jednak fakt, że prawie cała podstawowa jedenastka, którą Pawie mogą wystawić w meczu ligowym nie ma prawie wcale doświadczenie na tym poziomie rozgrywkowym jest niepokojący. Pamiętać również trzeba, że koniec okienka transferowego nie oznacza wcale braku możliwości pozyskiwania nowych piłkarzy, gdyż kluby od 8 września będą mogły dokonywać krótkoterminowych wypożyczeń oraz pozyskiwać piłkarzy bez kontraktu, możliwe więc, że liczba zawodników pozyskanych przez Leeds United jeszcze wzrośnie.

Komentarze  

#9 aea 2014-09-06 12:45
premier league teraz albo nigdy aby zgrali sie i trzeba stabilizacji tez nowego managera juz na stale choc wiadomo, ze i tak bedzie ciezko... Oczywiscie dobra opcja, ze sporo wypozyczen bo nie oszukujmy sie na wyzsza lige wielu z nich nie przyda nam sie juz.
#8 Greeg 2014-09-05 06:54
zakupy chyba na plus jak dla mnie szczególnie(Dar io Del Fabro,Adryan,Ga etano Berardi,Giusepp e Bellusci)jednak końcowa wiadomo kiedy,problem był natomiast z wyborem trenera i mam nadzieje ze drugi wybór w tym wypadku będzie dobry i co najważniejsze skuteczny dopóki straty do czołówki nie są duże i teraz tylko marsz w górę tabeli bo na papierze skład wygląda solidnie nie wiem na które miejsce ale na pewno nie na 18.
#7 mm 2014-09-04 09:40
Czy moge sie dowiedzic od szanownego moderatora, dlaczegood pewnego czasu / ok 2 tyg/ nie publikujecie moich komentarzy ?
Po napisaniu i wyslaniu, pojawia sie informacje, ze moj komentarz ukarze sie po zaakceptowaniu moderatora - i koniec.
Raczej nie naruszam regulaminu, nie obrazam nikogo, wiec co jest grane ?
#6 Odrzak 2014-09-03 12:15
robi wrazenie a jak wyjdzie w praniu to dowiemy sie nie bawem
#5 adamos_6 2014-09-03 11:59
Diouf trenuje i negocjuje kontrakt w Blackpool
#4 Makumb 2014-09-03 11:50
Chciałbym również zauważyc, jak uniwersalnych piłkarzy pozyskaliśmy.
Jakis czas temu pisałem, że brakuje nam skrzydłowych, natomiast pisząc ten tekst (jego spora częśc stanowić będzie odrębny artykuł) zdałem sobie sprawę, że tak właściwie to my teraz mamy nawet 3 skrzydłowych (Ajose, Doukara, Montenegro) i ze 4 piłkarzy z pomocy, którzy moga operowac na bokach (Adryan, Sloth, Benedicic, Mowatt i Murphy) może więc i z tymi skrzydłami nie będzie aż tak źle ;)
#3 krzynek 2014-09-03 11:46
mi się też rzuciła w oczy zmiana charakterystki piłkarzy jakich mamy. Do tej pory byli to gracze silni, niektórzy wybiegani, niektórzy nieźli taktycznie. Teraz są to głównie techniczni. Sloth, Bianchi, Antenucci, Benedicic i przede wszystkim Adryan to wybotni technicy. Różnie bywa z innymi parametrami, ale z piłką przy nodze czują się najlepiej.Nasi młodzi Mowatt i Cook to tez raczej gracze techniczni niż siłowi. Nie mówię czy to lepiej, bo to ise okaze później, ale potencjał jest innego rodzaju. Tym bardziej szkoda, że stracilismy Garcie, bo akurat jego styl trenowania pasowałby tym graczom. Nie wiem czy taki zamordyzm Sannino pasowłaby tym garczom.
#2 Makumb 2014-09-03 11:46
Żeby nie było, że jestem gołosłowny: http://www.transfermarkt.c o.uk/leeds-united/transfers/verein/399/saison_id/2014
Nasze transfery z kwotami z transfermarkt.c o.uk
#1 krzynek 2014-09-03 11:38
Hay i giulanelli pidsali, że Belusci kosztował 1,3mln albo 1,6mln funtów

You have no rights to post comments