Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Był kiedyś taki piłkarz Alin Stoica. Reprezentant Rumunii, który za swoich najlepszych lat grał w Anderlechcie Bruksela, a jego chyba największym osiągnięciem było strzelenie gola w drugiej rundzie fazy grupowej Ligi Mistrzów sezonu 2000/01 w meczu przeciwko Leeds United. Pamiętam, że tamten mecz był transmitowany na żywo w telewizji i po tym jak Stoica strzelił w 65 minucie gola (wyprowadzając w ten sposób Anderlecht na prowadzenie 1:0) komentatorzy polskiej telewizji jednogłośnie stwierdzili, że Rumun jest idealnym piłkarzem dla Leeds United gdyż jest młody i przebojowy! I właśnie to zdanie utkwiło mi w pamięci do dnia dzisiejszego. Wtedy w sezonie 2000/01 Leeds United miało bardzo młoda ekipę, która podbijała świat i czarowała wszystkich swoją grą. Jeśli w tamtym sezonie ktoś wspomniał o drużynie złożonej w głównej mierze z młodych piłkarzy na 99% miał na myśli ekipę z Elland Road. Bardzo mi się ten stan rzeczy wtedy podobał i przez całe lata czekałem kiedy znowu na ER biegac będzie bardzo młoda ekipa. I chyba wreszcie się doczekałem.

Ostatnimi czasy w bardzo wielu gazetach brytyjskich pojawiają się informacje o tym jak wielką rolę w Leeds United odgrywają młodzi piłkarze, o tym, że nasza drużyna jest wyjątkowo młoda i właśnie przez brak doświadczenia przegrywa mecze. Brytyjskie gazety piszą również o tym jak bardzo zmieniła się średnia wieku drużyny w tym sezonie w porównaniu do poprzednich i w końcu o kolejnych młodych piłkarzach z akademii Leeds, którzy pukają właśnie do bram pierwszej drużyny i kreowani są na kolejne potencjalne gwiazdy.

Jednak aby być pewnym czy tak jest naprawdę i czy faktycznie bieżący sezon można w szczególny sposób porównać do epoki Davida O’Learyego w poniższym tekście postaram się odnieść dane z bieżących rozgrywek do lat poprzednich i rozwiać te wątpliwości.

Zacznijmy więc od sytuacji obecnej. Na tę chwilę w kadrze pierwszej drużyny znajduje się 34 piłkarzy, z których najmłodszy ma 17 lat (Lewis Cook) a najstarszy za niecałe 2 tygodnie skończy 34 lata (Stuart Taylor). Średnia wieku kadry pierwszej drużyny to 24,24 lata. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko piłkarzy, którzy w bieżących rozgrywkach zagrali chociaż jeden mecz w lidze (jest ich póki co 26) średnia wieku to 24,38 lat.

Sprawdźmy więc jak nasza drużyna wypada na tle wszystkich zespołów grających w Championship. Zgodnie z danymi podanymi przez transfermarkt.co.uk średnia wieku w poszczególnych drużynach ligi wygląda następująco:

Birmingham City – 25,7;

Blackburn Rovers – 26,2;

Blackpool FC – 26,2;

Bolton Wanderers – 27,3;

AFC Bournemouth – 26,4;

Brentford FC – 24,9;

Brighton & Hove Albion – 27,2;

Cardiff City – 25,9;

Charlton Athletic – 24,0;

Derby County – 25,9;

Fulham Londyn – 24,5;

Huddersfield Town – 24,1;

Ipswich Town – 26,2;

Middlesborough – 25,2;

Millwall FC – 28,9; 

Norwich City – 26,5; 

Nottingham Forest – 26,7;

Reading FC – 24,9;

Rotherham United – 26,5;

Sheffield Wednesday – 25,8;

Watford – 25,6; 

Wigan Athletic – 27,4;

Wolwrthampton Wanderers – 25,5.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko piłkarzy, którzy zagrali chociaż jeden mecz w lidze w bieżącym sezonie to okazuje się, że tylko Huddersfield Town ma niższą średnią wieku niż Leeds United, średnia Terierów wynosi 24,15! 

No dobra, czyli mamy 2 najmłodszą ekipę w Championship. Sprawdźmy więc może jak obecna średnia wieku wypada w porównaniu do poprzednich sezonów. Opierając się na danych z portalu transfermarkt.co.uk, który podaje dane odnośnie wieku zawodników na początek każdego sezonu wyliczyć można, że średnia wieku piłkarzy naszej drużyny wynosiła:

-w sezonie 2013/14 26,03;

-w sezonie 2012/13 26,03

-w sezonie 2011/12 25,78

-w sezonie 2010/11 25,19

-w sezonie 2009/10 24,05

Czyli ostatnim razem gdy kadra naszej drużyny była młodsza od tej obecnej wywalczyliśmy awans do Championship! Pamiętać jednak należy, że dane podawane przez transfermarkt.co.uk dotyczą początku sezonu, nie zaś 18 kolejki każdego sezonu, a także, że w kadrach ujęci byli bardzo młodzi piłkarze, którzy wtedy nie grali w spotkaniach ligowych (jak np.. Aidan White, który w kadrze podawany był od sezonu 2009/10 kiedy miał 17 lat).

Warto by więc może sprawdzić jak ważną rolę odgrywają młodzi piłkarze w naszej kadrze. Wśród 34 piłkarzy kadry pierwszego zespołu Leeds United znajduje się tylko 5 zawodników (a więc około 1/7), którzy nie skończyli jeszcze 20 lat (Cook, Mowatt, Del Fabro, Benedicic i Walters) i aż 15 piłkarzy, którzy mają już 20 lat, ale nie skończyli jeszcze 25 urodzin. Reasumując ponad połowa naszej obecnej kadry (20 na 34) to piłkarze poniżej 25 roku życia! Jako ciekawostke i swoiste podsumowanie tych danych liczbowych podam, że średnia wieku 11 Leeds, która rozpoczynała ostatnie 2 spotkania ligowe (przeciwko Blackpool i Blackburn) wynosi 23,54 roku!

Co ciekawe w porównaniu do poprzednich sezonów w bieżącym do pierwszego składu wcale nie przebiło się więcej młodych piłkarzy niż to miało miejsce w latach poprzednich. Co roku mniej więcej 1 młody piłkarz z akademii wybijał się do pierwszego składu i w większości przypadków w niej zostawał. W pierwszym sezonie w Championship był to Aidan White, w kolejnych Sam Byram i Alex Mowatt, w tym sezonie do pierwszej drużyny przebojem wdarł się Lewis Cook. W odwodzie pozostaje jeszcze młody Cris Dawson (który jednak skończył już 20 lat) oraz kilku młodszych piłkarzy z Kevinem Philipsem i Lewis Walters na czele. Co więc najbardziej wpływa na zmianę pokoleniową, która dokonuje się właśnie w Leeds? Moim zdaniem są to ruchy transferowe wykonane latem przez klub. Właśnie wtedy pozbyto się większości doświadczonych piłkarzy a w ich miejsce sprowadzono wielu młodych piłkarzy i tylko 1 zawodnika, który skończył 30 lat (Stuarta Taylora). W efekcie latem do klubu sprowadzono 15 piłkarzy, których średnia wieku w obecnej chwili wynosi 24,13, a latem wynosiła 23,5 roku. Z kolei pożegnano 18 zawodników, których średnia wieku wynosiła 27,8 lat. 


Obiecałem odniesienie do drużyny Leeds epoki O'Learyego kiedy chyba po raz ostatni kibice United przeżywali taki wysyp młodych piłkarzy w swojej ukochanej drużynie. Otóż jeśli weźmiemy pod uwagę wspomniany wcześniej sezon 2000/2001 kiedy Pawie święciły największe triumfy na arenie międzynarodowej, to średnia wieku naszej drużyny wynosiła wtedy 23,75 lat czyli nieco mniej niż obecnie. Trzeba jednak pamiętać, że nie był to pierwszy sezon, w którym drużynę prowadził O'Leary. Teraz pewnie jeśli Neil Redfearn (który nota bene podobnie jak O'Leary rządy w klubie przejął po tym jak przeniósł się z akademii Leeds) otrzyma szansę dłuższego prowadzenia klubu jego zmiany doprowadzą do jeszcze większego odmłodzenia pierwszej drużyny. Tym bardziej, że obecna sytuacja, w której młodzi piłkarze zaczynają coraz więcej znaczyć w pierwszej drużynie nie wydaje się być jednorazowym zjawiskiem, a raczej długofalową tendencją gdyż zarówno obecny trener jak i właściciel klubu zdają się być ogromnymi zwolennikami promowania młodych piłkarzy. Raczej ciężko uwierzyć żeby miało się to zmienić.

Komentarze  

#2 mm 2015-02-24 16:21
Mialem to szczescie, w latach 98-04 pracowalem a Londynie I zwykle raz w miesiacu bywalem na Elland Road na meczach P.League nie mowiac o LM.
WSZYSCY wtedy nam zazdroscili tej mlodej druzyny.
Dlatego diabli mnie biora jak widze teraz taka degrengolade klubu, bo pomimo ostatnio dobrej passy, nie widze podstaw druzyny do walki o Premier League.
#1 adamos_6 2014-11-26 15:14
Super artykuł :-)

You have no rights to post comments