Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kiedy wydawało się, że temat ewentualnego wykupienia Leeds United przez właścicieli PSG dobiegł końca, to dzisiaj New York Times i francuski L'Equipe zbombardowały nas informacją, że w poniedziałek w Dosze doszło do spotkania Andrei Radrizzianiego z Nasserem Al-Khelaifim. Al-Khelaffi to wieloletni dobry znajomy Włocha, a jednocześnie szef sportowej frakcji Qatar Sport Investment, która prowadzi wyżej wspomniane PSG, a teraz bardzo intensywnie próbuje dostać się na angielski rynek. Z informacji YEP wynika, że Radrizziani w dalszym ciągu nie bierze pod uwagę sprzedaży pakietu większościowego Leeds United, ale ewentualnie wchodzi w grę odsprzedanie część akcji klubu Katarczykom.

Media podają, że rozważana jest opcja kupna 15% akcji klubu z możliwością dokupienia dodatkowej części w ciągu dwóch następnych lat. Wg New York Times rozmowy między prezesem M&P Silva a QSI trwają już od pół roku. Zainteresowanych inwestowaniem w Leeds United jest wiele podmiotów, ale Radrizziani konsekwentnie odmawia sprzedaży klubu. Teraz być może do oddania części własności przekona go Al-Khelaffi. Przypomnijmy że dwa lata temu Andrea Radrizziani został całościowym właścicielem Leeds United, a rok temu 10% akcji klubu odsprzedał amerykańskiej korporacji 49ers Enterprise za 11 mln funtów. Dla klubu najkorzystniejsze byłaby jednak umowa sponsorska, gdyż reguły finansowania (finance fair play) stawiają znaczne ograniczenia właścicielom klubu w "pompowanie" gotówki w klub. Ograniczeń takich nie ma wobec sponsorów nie zaangażowanych w strukturę właścicielską. 

Pod koniec maja Andrea Radrizziani zapowiedział, że Leeds w najbliższym czasie będzie kontynuować rozsądną politykę transferową, ale potencjalny zastrzyk gotówki w postaci pieniędzy QSI pomógłby sfinansować Victorowi Orcie większe transfery. Nie jest tajemnicą, że gra w Championship do najbardziej dochodowych nie należy i klub w ostatnich latach notuje straty finansowe. Do tej pory finanse klubu były reperowane sprzedażą gwiazd. Z Elland Road za duże pieniądze kolejno odchodzili Lewis Cook, Chris Wood czy Ronaldo Vieira. Tego lata kibice The Whites woleliby uniknąć straty któregoś ze swoich kluczowych piłkarzy. 

You have no rights to post comments