Elland_Road_zrodlo_twitter.com/mjshrimper

Kontuzje to jest temat w Leeds United dość delikatny. W ostatnich latach gabinety fizjoterapeutów pękały w szwach i często kadra pierwszej drużyny w sporej części żłożona była z piłkarzy drużyn młodzieżowych. Szczególnie fatalnie pod tym względem wyglądał zeszły sezon kiedy Marcelo Bielsa na ławce rezerwowych miał samych nastolatków. Jak wyliczył  Ben Dinnery piłkarze Pawi w zeszłym sezonie z powodu urazów byli niedostępni przez łącznie absurdalną liczbę 1542 dni.

W tym sezonie ma być inaczej i włodarze klubu szukają wsparcia z zewnątrz. Klub ogłosil współpracę z platformą Zone7, która odpowiada na monitoring obciążeń i stanu zdrowia sportowców. Zone7 współpracuje już z wieloma klubami z NBA, NFL czy też innych klubów piłkarskich w Europie jak Liverpool, Borussia Dortmund czy Rangersi. Szef firmy Rich Buchanan wierzy, że Zone7 teraz będzie mogła pomóc Pawiom:

Rozwój gry sprawia, że takie dane sa bardzo ważne w wyścigu, żeby osiągnąć sukces. To nie chodzi o to, żeby sprawić, żeby zawodnicy byli szybsi, silniejsi i sprawniejsi, bo oni już są niesamowicie wyżyłowani. Nasze dane pomagają zarządzać lepiej ich cialami. - mówi Buchanan.

W futbolu jest historyczne przeświadczenie, że kontuzje to jest po prostu akceptowalny stan rzeczy. W UEFA zrobiono badania o tym jak to sie zmieniało w ostatnich latach. Okazało się, że ilość kontuzji mięśniowych między 2001 a 2019 nie uległa większej zmianie, co jest skandaliczne. Piłkarze są sprawniejsi, szybsi, silniejsi, ale częstotliwość kontuzji nie uległa polepszeniu - dodaje szef Zone7.

Aplikacja nowego partnera Leeds zbiera jak najwięcej danych z nadajników GPS i próbek krwi i łaczy je we wszelaki sposób, co pozwala algorytmowi na określenie w jakim stanie jest organizm zawodnika. To ma pomóc sztabowi zidentyfikować kiedy zawodnik zaczyna się zbliżać do czerwonej strefy. Buchanan podkreśle jednak, że szystko nie jest zautomatyzonwane i interpretacja tych danych zależy właśnie do sztabu medycznego. To Rob Price czytając dane z aplikacji ma określić czy obciążenia mogą być zmniejsozne czy nie. Zone7 poda tylko prawdopobieństwo odniesienia kontuzji.

Dane z Zone7 mają być przetwarzane na bierząco i dostepne on-line, także pracownicy Leeds będą mieli dostęp non stop nawet na swoich telefonach.

 

 

You have no rights to post comments