Joe Gelhardt to z pewnością jeden z najbardziej ekscytujacych angielskich napastników młodego pokolenia. 20-latek w Premier League debiutował w zeszłym sezonie i nawet mimo ledwie 738 minut na boisku wiele razy udawało mu się odmieniać losy spotkania. Tak było w meczu z Wolves kiedy przebojowym rajsdem wywalczył w ostatniej minucie rzut karny. Tak było tez w meczu z Norwich kiedy strzelił zwycięskiego gola w doliczonym czasie gry czy w mecu z Brighton, kiedy po absurdalnie dobrej akcji wyłożył piłkę na głowe Pascalowi Struikowi. Bez tych wejść Gelhardta Leeds prawdopobnie spadłoby z ligi w zeszłym sezonie i tego lata 20-latek podpisał na Elland Road nową umowę na 5 lat. Sam piłkarz w rozmie ze Sky Sport zadradził, że nawet sie nie zastanawiał dwa razy kiedy dostał taką propozycję.

/Gelhard_Norwich_zrodlo_twitterc.om/lufc

Nie było nawet dyskusji. Nie ma innego miejsca, w którym bym chciał być tak bardzo jak w Leeds. To był bardzo ważny moment dla mnie i mojej rodziny. - mówi Gelhardt.

Galhardt do Leeds przeszedł latem 2020 roku z Wigan za symboliczna kwotę  miliona funtów. Jego usługami było zainteresowane kilka klubów, ale sam piłkarz wyboru nie żałuje.

Kiedy Elland Road jest w transie to ja nie jestem w stanie wyobrazić sobie lepszej atmosfery. Anfield w wieczory Ligi Mistrzów to jest cos specjlanego, ale jeśli chodzi o miejsca, gdzie grałem, to nic nie przebije Elland Road. Ja na boisku stram sie tylko odpłacić kibicom za ich wsparcie. - zdradza Joffy.

Wejście Gelhardta do Leeds jednak nie było tak łatwe, jak można się bylo spodziewać. Sztab Marcelo Bielsy dość ostrożnie wprowadzał młodego napastnika. Gelhardt był bardzo ważną cześcią zespołu U23, a na treningach był poddany specjalnemu programowi. W pierwszym roku w Yorkshire Joffy zrzucił 9 kilogramów.

Jak przyszedłem do Leeds to od razu musiałem zmienić moje przyzwyczajenia, dietę i podjadanie. Dodatkowo musiałem sie zaadaptować do drużyny młodzieżowej i pierwszej drużyny. Po przeprowadzce do Leeds mieszkałem sam, także musiałem szybko dojrzeć. Nasz dietetyk, Andy, bardzo mi pomógł. Dawal mi mnóstwo wskazówek. Przed przeprowadzką do Leeds nie myślałem o tym jak to jest ważne. Nigdy wcześniej nie miałem szkolenia z odżywiania. Źle jadłem przed meczem i w tygodniu. Kiedy zrozumiałem o co w tym chodzi, moja masa poszła w dół, poziom mojej tkanki tłuszczowej spadł. Byłem szybszy, lżejszy, mogłem więcej biegać.

W rozmowie ze Sky Sports Glehardt zdradził, że jest niezwykl ewdzięczny Marcelo Bielsie za to jak wprowadził go do dorosłej piłki i pomógł spełnić jego marzenia o grze w Premier League. Młody napastnik Leeds powtarza, że były już momenty kiedy myślał, że osiągnął swój limit, ale Bielsa go wciąż naciskał i wtedy okazało się, że granica dalej się przesuwa. Oprócz fizyki i motoryki Bielsa zmienił styl gry Gelhardta.

W roli napastnika moją naturalną rolą było dostawanie piłki do nogi, ale Bilelsa to zmienił i kazał mi także wychodzić do prostopadłych piłek. To samo teraz kontynuujemy z Jessem. - mówi Gelhardt.

Trzenerzy Leeds to nie jednak nie jedyne osoby, które mają wpyw na rozwój Joe Glehardta. Pod swoje skrzydła wziął go Patrick Bamford. Bamford, który w ostatnim czasie bardzo często pazuował z powodu kontuzji starał sie podzielić się z Joffym swoją wiedza na temat gry napastnika. Joffy mowił nawet, że Bamford przygotowywał dla niego indywidualne analizy.

Patrick Bamford zawsze do mnie wraca i stara się pomóc. On jest moim mentorem. Zawsze mi mówi, gdzie powinienem stać i co powinienem zrobić, żeby strzlać więcej goli. On jest ode mnie starszy, bardziej doświadczony i lubię go słuchać. W zeszłym sezonie kiedy był kontuzjowany to nawet wysyłał mi klipy z moimi zagraniami o pokazywał gdzie powinienem być bardziej agresywny czy co powinienem robić inaczej. Pokazywał mi także klipy z zagraniami Diogo Joty, który strzela tyle bramek głową. Pati mówi: "Bądź w polu bramkowym, to będziesz strzelać gole".

W tym sezonie pozostaje mieć nadzieję, że zdrowie zarówno Bamforda jak i Gelhardta będzie lepsze i obaj panowie będą mogli grać ze sobą częściej.

You have no rights to post comments