Jakiś czas temu prosiłem was o udostępnienie skrótu meczu Leeds vs Derby i obiecałem, że w zamian za ten film zrewanżuję się ciekawym newsem. Dzisiaj przyszedł czas spełnić swoja obietnicę.

Piszac opis z meczów przeciwko Reading i Derby (po obejrzeniu skrótów) uznałem, że obydwie czerwone kartki dla naszych piłkarzy były prawidłowe, a pozostałe faule (Browna i Pugha w meczu z Reading) również kwalifikowały się na analogiczna karę.

Skrót meczu z Reading:
http://www.youtube.com/watch?v=39iYyvba0r8

Skrót meczu z Derby:
http://www.youtube.com/watch?v=K3QLUm-8nwA

Jednak komentarze zamieszczone pod newsem zasiały we mnie ziarno wątpliwości. Postanowiłem więc zaczerpnąć opinii Sędziego, który na co dzień jest liniowym w naszej rodzimej Ekstraklasie.
Oto odpowiedz na pytania dotyczące fauli naszych piłkarzy:

Mecz z Reading:
Pierwsza czerwona kartka jest słuszna: atak obiema nogami wykonany z nieproporcjonalna siła i dynamika tzw. "flying tackel" - narażający przeciwnika na poważna kontuzję. Nie ma tu znaczenia czy piłka została zagrana czy nie! Wszelkie niebezpieczne zagrania „w nogi przeciwnika” karane są z cała bezwzględnością, nawet gdy nie dochodzi do kontaktu, lub gdy popełniający przewinienie zagrał jednocześnie piłkę. Proszę zobaczyć zagranie, za które Vincent Kompany otrzymał czerwona kartkę, która The FA uznała za słuszna i zdyskwalifikowała gracza Manchesteru City:
http://www.dailymotion.com/video/xnj0bg_vincent-kompany-red-card_sport
Proszę zobaczyć na reakcję trenera ukaranego zawodnika doskonale zdawał sobie sprawę z bezmyslnosci tego zagrania.

Druga sytuacja jest analogiczna atak wykonany z nieproporcjonalna siła i dynamika który mógł się skończyć bardzo poważna kontuzja powinna być również czerwona kartka.

Trzecia sytuacja kwalifikuje się na kartkę żółta, atak następuje z boku z możliwoscia wybicia piłki (które zreszta następuje) i bez kontaktu korków z noga mimo dużej dynamiki można to zagranie zakwalifikować jako nierozważne czyli w swietle przepisów karane jedynie żółta kartka, kontuzja zawodnika wynika raczej z wykręcenia nogi przy upadku.

Czwarta sytuacja - wslizg w nogi z tyłu praktycznie bez możliwosci zagrania piłki również narażajacy przeciwnika na poważna kontuzję. Moim zdanie kartka czerwona byłaby uzasadniona.


Mecz z Derby:
Czerwona kartka dla Michaela Browna była słuszna. Niebezpieczny atak wysoko uniesiona, wyprostowana noga w efekcie tzw. "stempel" na udzie przeciwnika, czyli kolejny przykład ataku, który naraża przeciwnika na poważna kontuzję i jest traktowany jako tzw. poważny, rażacy faul (to okreslenie z przepisów gry).

Odpowiedz konsultowałem z paroma kolegami z Ekstraklasy, ale tak jak mówiłem przepisy krajowe i międzynarodowe zabraniaja nam sędziom czynnym wypowiadać się o pracy naszych kolegów więc niestety moja opinia musi pozostać anonimowa o co bardzo proszę.


Chciałbym serdecznie podziękować mojemu rozmówcy za poswięcenie czasu i udzielenie tak wyczerpujacych odpowiedzi na zadane pytania.

You have no rights to post comments