EFL Gala źródło_twitter.com/lufc

Prawdziwymi królami polowania byli zawodnicy Leeds United na corocznej gali rozdania nagród EFL. Łącznie na Eland Road wróciło 5 statuetek. Smakiem obszedł się Daniel Farke, który w wyścigu o Nagrodę za Najlepszego Menadżera przegrał z Kieranem McKenną.

Spośród piłkarzy Leeds jak opierwszy na scenę wyszedł po narodę wyszedł Archie Gray. 18-latek bez zaskoczeń został wybrany najlepszym młodym piłkarzem Championship. Później wyłoniono najlepszą 11-tkę kończącego się sezonu. W niej miejsce znalazło się dla 3 piłkarzy Leeds. Na środku defensywy obok Jacoba Greavesa wybrano Ethana Ampadu. Na skrzydle z kolei jury umieściło m.in. Crycensio Summerville'a, a w ataku przed Sammym Szmodicsem wybrano Georginio Ruttera. Na koniec zostało jeszcze rozstrzygniecie, kto zostanie wybrany najlepszym piłkarzem sezonu i finalnie okazało się, że ta nagroda także przypadnie Pawiowi. Kapituła uznała, że Crysencio Summerville zasłużył na tę nagordę bardziej niż Szmodics oraz Drewsbury-Hall, także Holender został wybrany najlepszym piłkarzem sezonu.

Sezon zasadniczy potrwa jeszcze niecałe 3 tygodnie. Leeds w tym czasie zmierzy się z Middleborough, QPR oraz Southampton. Sytuacja na szczycie wydaje się niezwykle skomplikowana, a kibice Leeds mają najdzieję, że wszyscy wyróżnieni piłkarze Leeds w tych meczach udowodnią swoją wartość i sprawią, że 4 maja Leeds zakończy sezon i uniknie baraży.

Ostatnie miesiące w Anglii plyną pod znakiem PSR. Kary za złamanie finansowego Fair Play złapali już Everton i Nothingham Forest, a kolejne w kolejce jest Leicester City. Wczoraj raport finansowy na okres konczący się 30 czerwca 2023 złożyło Leeds United. W tym czasie Leeds odnotowało stratę £105.9m, która dzięki sprzedaży piłkarzy za £73.3m została zniewelowana do straty  £33.7m. Rok wcześniej Leeds odnotwało podobną stratę, ale rok wcześniej na kontach Leeds widniał już zysk. Ten 3-letni cykl pozwala Leeds zmieścić się w limitach, także Pawiom kara punktowa w najbliższym czasie nie grozi. Sytyację może skomplikować ewentualny brak awansu Leeds. Pawie nie mogą sobie pozwolić na kolejny rok z podobną stratą, a brak pieniędzy z Premier League na pewno finansom Leeds nie pomoże. W takim wypadku należy się spodziewać kilku bolesnych sprzedaży najlepszych zawodników latem.

Generlany obrót klubu urósł o £500k w stosunku do roku poorzedniego i wyniósł £189.7m. Głównym powodem tego był 20% wyższy dochód ze sprzedaży biletów. Co ciekawe Leeds ma jeszcze £190m do zapłacenia w ratach za piłkarzy, z czego  £73m ma mieć miejsce między czerwcem 2023 a czerwcem 2024. Jednocześnie wg raportu Leeds otrzyma £2m rat za piłkarzy, którzy odeszli z klubu, co pozwala nam stwierdzić, że pieniądze za Raphinie i Phillipsa zostały zapłacone od razu.

Wydatki na pensje  wzrosły o 20% do £146m z £121m. Budżet płacowy Leeds był 11 w Premier League, a mimo tego Jesse Marsch i Javi Gracia zdołałi Pawie spuścić do Championship. Odprawy dla sztabu trenerskiego po zwolnieniach wyniosły £9.5m. W księgach klubowych jest zamrożone £21.9m na wypadek awanu Leeds do Premier League.

 

Georginio_źródło_twitter.com/yep

Goerginio Rutter, który latem chciałby reprezentować Francję na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu opuści zaczynające się dzisiaj zgrupowanie reprezentacji U-21. Młody Franuz od dobrych kilku tygodniu mial problemy z przepukliną i w Leeds zadecydowano, że przerwa na mecze reprezentacji jest idealnym czasem na poddanie się zabiegowi. Sztab medyczny Leeds United wierzy, że Rutter po okołu 10 dniach powinien być gotowy do gry, także jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie do dyspozycji Daniela Farke na Wielkopiątkowy mecz z Watfordem.

Rutter na problemy z przepulkiną narzekał od kilku tygodni, ale napięty kalendarz nie pozwalał mu w pełni wyleczyć tej dolegliwości. Francuz jest kluczowym płkarzem ofensywy Pawi w tym sezonie. W 40 meczach we wszystkich rozgrywkach Rutter strzelił 7 goli i zanotował 18 asyst, z czego 16 miało miejsce w Championship. Pod tym względem Georginio nie ma sobie równych w lidze.