Lee CHAPMAN     Data ur.

Pozycja

 Lata w Leeds: 1990-1993  05/12/1959

Napastnik

 Sukcesy: Zwycięstwo w Championship (1990), Mistrzostwo Anglii (1992), Tarcza Dobroczynności (1992)
 O Lee Chapmanie śmiało można powiedzieć że "z niejednego pieca chleb jadł". Był typem zawodnika który chętnie zmieniał otoczenie szukając nowych wyzwań dla siebie i dla nowej drużyny.

Przebieg kariery

Syn angielskiego napastnika Roya Chapmana grę w piłkę rozpoczynał w Stoke City. Jednak niecały miesiąc po przyjściu został wypożyczony do Plymouth Agryle i tam doczekał się swojego pierwszego debiutu na angielskich boiskach. Po 4 - letniej grze w Stoke, Chapman przeniósł się do Arsenalu. Oprócz gry w ekipie "kanonierów" napastnik reprezentował barwy innego klubu ze stolicy Anglii - West Hamu. I w obu tych klubach raził wielką nieskutecznością więc Londynu na pewno nie wspomina zbyt miło. Chapman do udanych może wspominać 5 - letni pobyt w Sheffield Wednesday gdzie rozegrał ponad 150 spotkań i zdobył około 65 bramek. Zaliczył również półroczny epizod we Francji gdzie występował w drugoligowym Chamois Niortais. W innych zespołach Lee spisywał się co najwyżej przeciętnie. No może z wyjątkiem Leeds United gdzie odniósł swój największy drużynowy sukces...

Do przyjęcia oferty klubu z Yorkshire namówił go ówczesny manager "Peacocks" - Howard Wilkinson, który budował wówczas na Elland Road zespół mający powalczyć z największymi potęgami angielskiego futbolu, a co najważniejsze widział miejsce w składzie dla Anglika. I rzeczywiście Chapman odgrywał czołową role w "The Whites" odpłacając się Wilkinsonowi bramkami zdobywanymi "jak na zawołanie". Również w sezonie 1991-92 gdy "Pawie" świętowały mistrzostwo Anglii Chapman miał ogromny wkład w ten sukces zdobywając 16 bramek. Po czterech latach Chapman zdecydował się na przeprowadzkę do Portsmouth, opuszczając Leeds. Jak się potem okazało nie na zawsze...

Do powrotu na Elland Road namówił Chapmana oczywiście Wilkinson. Jak się później okazało nie było to najlepsze posunięcie naszego managera. Lee wyraźnie przegrywał rywalizację z fantastycznym w tamtych czasach Tonym Yeboachem i Brianem Deanem.

Wkrótce potem Wilkinson na stanowisku trenera zmienił George Graham, który nie widział Anglika w składzie i Chapman musiał znaleźć sobie nowego pracodawcę. Przeszedł do Swindon Town gdzie po połowie roku zdecydował rozstać się z futbolem nie podejmując się pracy trenerskiej.

Reprezentacja

O dziwo mimo bardzo dobrych okresów w karierze klubowej, Lee Chapmanowi nigdy nie dane było dostać powołania do gry w pierwszej reprezentacji Albionu. Rozegrał tylko po jednym spotkaniu w Kadrze "B" i w młodzieżówce do lat 21.

Napisał: Simon